2018. prilis 22. 6500 Baja, Szent Imre tér 5.     1757-2018     www.bajabela.sulinet.hu Éber Sándor freskója
Történetünk | Dokumentumok | Diákélet | Kapcsolataink | Elérhetőségünk

Tájékoztató

Zomborba utaznak diákjaink júliusban

A Bajai III. Béla Gimnázium partnerként vesz részt ’Open mind know no borders’, azaz „A nyitott gondolkodás nem ismer határokat” című pályázatban, amely elnyerte az Európai Bizottság Erasmus+ programjának támogatását. A projekt kivitelezője a zombori Planet Oktatásfejlesztő Központ, résztvevői Szerbiából a zombori Veljko Ptrović Gimnázium, Magyarországról a bajai III. Béla Gimnázium, Macedóniából a velesi Koco Racin Gimnázium és Horvátországból az eszéki I. Gimnázium A projekt igen jó minősítést kapott, így lett egyike a 13 szerbiai nyertes pályázatnak.

Az Európai Unió támogatása lehetővé teszi, hogy a négy országból 40 középiskolás diák és 8 kísérő tanár vehessen részt a csereprogramban. Utazási, ellátási és szállásköltségeiket a szervező Planet Oktatásfejlesztő Központ fedezi. „A nyitott gondolkodás nem ismer határokat” című program keretében 40 gimnazista utazik a vajdasági Zomborba négy szomszédos országból (Macedóniából, Szerbiából, Magyarországról és Horvátországból). A különböző nemzetiségi, vallási, történelmi és kulturális háttérből érkező fiataloknak lehetőségük nyílik egymás megismerésén kívül arra is, hogy kialakítsanak egy békés, erőszakmentes, az emberi jogok tiszteletben tartásán alapuló légkört, amelyben felfedezhetik az őket összekötő szálakat. Az ötnapos program során kötetlen tanulási módszerekkel fejleszthetik készségeiket, tudásukat és értékrendjüket egy megértő, barátságos, szolidáris légkörben.
További információ a www.centarplaneta.org honlapon található.

(letölthető változat)
Angol verzió / english version

Csapattagok:

Páli Noémi intézményvezető-helyettes, pályázati koordinátor, Gál Krisztina és Sziegl Hajnalka kísérő tanárok,
Honfi Rebeka, Boda Panna, Dózsa Alexandra, Mamuzsits Maja, Nagy Henrietta,
Isic Edina, Makk Dorka, Müller Fanni, Elamin Flóra,Keresztes Márió

Bélás diákok Zomborban (élménybeszámoló)

Hét felejthetetlen napot töltött a Bajai III. Béla Gimnázium tíz diákja és két tanára Zomborban a Veljko Petrovics Gimnázium vendégeként a zombori Planet Oktatásfejlesztő Központ szervezésében a „Nyitott gondolkodás nem ismer határokat” (Open Mind Knows No Borders) elnevezésű program keretében.

A programban négy országból, Macedóniából, Szerbiából, Horvátországból és Magyarországról vett részt 40 diák és 8 tanár az egymás megismerését célzó közös gondolkodásban, csapatépítő játékokban és kulturális bemutatókon. Megismerték egymás etnikai, vallási, kulturális, történelmi hátterét, néphagyományait.

A diákok hazáját erősen sújtja a migrációs válság. A diákcsere program jól szolgálta azt a célt, hogy egymás megismerésén keresztül elsajátítsák a tolerancia képességét, és a fiatalok a közösség aktív tagjává váljanak az európai válságok kezelésében.

A hét folyamán a résztvevők több különböző témával foglalkoztak. Megismerkedtek a nem formális tanulási módszerekkel, az emberi jogoknak a gyakorlati életben történő alkalmazásával és fontos információkat tudtak meg az Erasmus+ programban rejlő lehetőségekről.

Gál Krisztina

Pocket dictionary – our joint effort to help migrants!

Education Development Center "Planet" has published its first publication in the form of a multilingual pocket dictionary, which will benefit the migrants and asylum seekers in basic communication.

The dictionary includes five languages (Serbian, English, Arabic, Farsi and Pashto) and several situations that allowes the user to cope with everyday activities of life, such as shops, pharmacies, traffic, street etc.

In the development of the dictionary, professional translators, language professors and several migrants currently staying at the territory of Serbia took part.

The draft of the dictionary was created in July 2017 during a youth exchange in which 40 high school students and 8 of their professors from Grammar school ‘’Veljko Petrović’’ (Sombor, Serbia) Gymnasium ''Koco Racin'' (Veles, FYR Macedonia), Bela III Grammar School (Baja, Hungary), I Grammar school Osijek (Osijek, Croatia) took part.

The dictionary was created as an follow up activity of the project "Open mind knows no borders" ("Open mind knows no borders") within the Erasmus + program, supported by the European Commission. The project „Open mind knows no borders“ brought together 40 young people, high school students, from four neighbouring countries with different ethnic, national, religious, historical, cultural backgrounds to the city of Sombor (Vojvodina, Serbia) united to learn about each other and create an atmosphere of peace, non-violence, respect of human rights in which they can find what connects them despite their differences. They came from the cities which refugees pass through on their way to Western Europe and which are affected by the refugee crisis. Youth exchange was place where they had opportunity to learn about each other and develop values such as cultural diversity acceptance, solidarity, empathy, friendship, humaneness.

The dictionary was our joint efforts to help migrants in easier communication when passing through these four countries or during stay in them.

The first edition of the dictionary is printed in 1000 copies intended for sending to our partners and organizations included in migrant issues in the territory of Serbia.
Pocket dictionary
video link